Categories
Biznes

1. To się po prostu opłaca

Im szybciej aplikacja mobilna trafi na rynek do jak najszerszego grona odbiorców, tym szybciej zacznie na siebie zarabiać. Nie ma w tym żadnej filozofii i jest to główny powód, dlaczego nasi klienci decydują się na tzw. aplikacje hybrydowe. Dlaczego akurat używamy React-Native?

2. Wieloplatformowość

Według danych z pierwszego kwartału 2024 r. Android oraz iOS to razem 99,27% globalnego udziału systemów na urządzenia mobilne. Jeżeli celujesz w ten rynek, to po prostu musisz wziąć je pod uwagę. React-Native pozwala na jednoczesne pisanie kodu aplikacji pod oba systemy.

3. Szybki proces tworzenia aplikacji

Masz pomysł, który chciałbyś przetestować w ramach aplikacji MVP (Minimum Viable Product)?

Żaden problem!

W przeciwieństwie do natywnego programowania (bezpośrednio na Android lub iOS) – React Native obsługuje hot reloading oraz fast refresh, co oznacza, że ​​programiści mogą zobaczyć wyniki wprowadzonych zmian w czasie rzeczywistym, bez konieczności przebudowywania całej aplikacji. Ta funkcja znacznie zwiększa szybkość i wydajność programowania. Jest to dosłownie game-changer na rynku, który zapewnił niezwykłą popularność tej technologii.

4. Dalszy rozwój i utrzymanie

Często występujący scenariusz – firma wypuszcza na rynek aplikację mobilną, która osiąga sukces i chce rozszerzyć grono jej odbiorców. Oznacza to wydanie aplikacji na kolejny system (android lub iOS), przy jednoczesnym rozwoju istniejącej. Trzeba zatrudnić i utrzymywać 2 zespoły deweloperskie oraz zadbać o komunikację pomiędzy nimi, żeby zachować spójność. Czyli ponownie musimy wydać pieniądze, żeby otrzymać ten sam efekt co poprzednio, a do tego ponosić podwójne koszty utrzymania i testowania.

Jak React-Native rozwiązuje ten problem? Piszemy jeden kod, który jednocześnie wykorzystuje iOS jak i Android. A co powiesz na aplikację web na bazie istniejącej mobilki? Możemy napisać ją w React, a przy okazji wykorzystać 70% istniejącego kodu. Te 3 aplikacje (Android, iOS, web) może stworzyć i utrzymywać JEDEN developer w jednym języku programowania, ale o tym w następnym punkcie.

5. Javascript – React + React-Native

Tak się składa, że zarówno React-Native jak i React (web) wykorzystują najpopularniejszy język programowania na świecie (63,61%1 udziału globalnego rynku developerów) – Javascript.
Oznacza to, że bez trudu znajdziesz programistę, który będzie prowadził i utrzymywał Twój projekt przez lata.


Nie musisz zatrudniać osobno ludzi od Androida, iOS oraz web. Jeden kod może być odpowiedzialny (współdzielony) za takie aspekty jak komponenty UI, logikę biznesową, typowanie czy testy. Znacząco przyspiesza to pracę i ogranicza koszty prowadzenia projektu.

6. Łatwa integracja

Kolejną zaletą tworzenia aplikacji hybrydowych jest to, że programista nie musi szukać dodatkowych wyspecjalizowanych bibliotek SDK, API i innych narzędzi dla każdej platformy osobno. Do tworzenia aplikacji hybrydowych w większości wystarczą te same, wspólne biblioteki SDK i API.

Dodatkowo, React-Native pozwala na szybką personalizację w zależności od systemu operacyjnego i jego wersji. To Ty decydujesz, które komponenty aplikacji są identyczne dla obu platform, nie jest to narzucone ograniczenie.

7. Społeczność

Facebook wydał React-Native w 2015 roku i od tamtej chwili jest wciąż wspierany i rozwijany. W 2018 roku repozytorium React-Native zajęło 2 miejsce na świecie2 w obszarze open-source na Github. Ogromna popularność zapewnia regularne aktualizacje i wsparcie zarówno starszych jak i najnowszych wersji systemów Android i iOS oraz mnóstwo bibliotek do wykorzystania. To idealne otoczenie do powstawania innowacyjnych projektów!

8. Lepszy UI/UX oraz wydajność niż PWA, zbliżony do natywnego

Ktoś mógłby się zapytać: Po co mi aplikacja mobilna, skoro mogę mieć aplikację web, która będzie dobrze wyglądała w mobilnej przeglądarce? Nazywamy to PWA (Progressive Web App).

Przede wszystkim, takie rozwiązanie ma ograniczenia w płynności działania, wykorzystaniu funkcji urządzenia mobilnego jak aparat, bluetooth, nie zapewni super wrażeń jej użytkownikom i nie będzie budować z nim relacji na podstawie personalizacji, czy notyfikacji push.

A jak wypada to względem aplikacji natywnych?
Interfejs w React-Native wykorzystuje natywne komponenty, a od jakiegoś czasu zarówno wyświetlane komponenty jak i animacje działają na natywnym wątku UI, co sprawia, że szybkość działania aplikacji oraz ich rozmiar jest porównywalny do aplikacji pisanych natywnie. Różnice będą odczuwalne dopiero przy bardzo złożonych (i źle napisanych) aplikacjach, które wymagają wielu operacji działających w tle.

9. Brak ograniczeń

Jeżeli czegoś nie jesteśmy w stanie napisać w React-Native, to trudno 🙁

Żartuję! Wtedy zakasamy rękawy i piszemy natywny moduł, który podpinamy pod istniejącą aplikację w React-Native. W końcu developer ma cały czas dostęp do natywnych plików aplikacji w folderach android oraz ios. Kod napisany natywnie w Objective C lub Java dobrze się sprawdza przy innowacyjnych implementacjach. W tym celu wykorzystujemy Turbo Native Modules.

10. Tanio, szybko i dobrze

To są standardowe wymagania klienta i wbrew ogólnie znanemu powiedzeniu, nie muszą się wykluczać. React-Native jako jedyny pozwala nam spełnić wszystkie 3 warunki w 98% przypadków.

Oczywiście możemy napisać szybciej i taniej aplikację, wykorzystując platformy low-code lub no-code. Jednak w ten sposób zamykamy sobie drogę do jej dalszego rozwoju, czy też nietuzinkowych rozwiązań.
Z drugiej strony, programowanie natywne dostarczy nam najwyższą jakość, ale okupione jest dłuższym czasem. A także, zdecydowanie większymi kosztami realizacji.

React-Native daje nam możliwość pisania skomplikowanych i złożonych – super aplikacji, a także prostych MVP. Ta uniwersalność daje niesamowitą radość z programowania oraz znajduje szerokie zastosowanie w biznesie. Dlatego jest to nasza specjalizacja i główny wybór.

  1. https://radixweb.com/blog/top-javascript-usage-statistics ↩︎
  2. https://octoverse.github.com/2018/projects#repositories ↩︎
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *